Goldman Sachs obniżył prognozę ceny złota

W 2020 roku cena złota osiągnęła nowe maksimum wszech czasów, potwierdzając status „bezpiecznej przystani”. W tegorocznym, konserwatywnym scenariuszu bazowym raportu, ekonomiści wyznaczyli cenę docelową kruszcu na poziomie USD; zaś w scenariuszu inflacyjnym możliwe jest nawet USD. Ich zdaniem, otoczenie rynkowe sprzyja aktywom realnym, stąd metale szlachetne i inne fizyczne towary inwestycyjne pozostają bardzo interesującymi dodatkami do portfela. Ekonomiści zwracają szczególną uwagę na srebro, przewidując, że biały metal będzie głównym zwycięzcą zarówno monetarnej, jak i meteorologicznej zmiany klimatu. Argumentują swoje przypuszczenia faktem, że wiele z obecnie masowo promowanych „zielonych” technologii wymaga użycia srebra, a fundamentalna sytuacja popytu i podaży srebra jest bardzo solidna. Dłuższy okres inflacji, którego można spodziewać się w wyniku monetarnych zmian klimatycznych, może dodatkowo zapewnić silny impuls dla cen srebra.

Ile złota zrabowali Niemcy?

W zasadzie oprócz Polaków tylko Francuzom i Norwegom udało się uratować swoje złoto. Niemcy rabowali nie tylko złoto z rezerw banków centralnych, ale także zwykłym obywatelom podbijanych krajów. W ten sposób w ich ręce trafiło co najmniej 140 kolejnych ton, którego właścicielami były przede wszystkim ofiary Holocaustu.

Mimo to, posiedzenie komitetu oraz wypowiedzi przewodniczącego Powella zostały odczytane jako gołębie, co spotkało się z natychmiastową reakcją dolara amerykańskiego i wzrostem ceny złota. W drugim kwartale 2022 roku amerykańska gospodarka skurczyła… Złoto wspięło się w tym tygodniu wskutek osłabienia dolara i spadku rentowności obligacji, gdy napięcia geopolityczne między USA a Chinami były bliskie eskalacji w obliczu niespodziewanej wizyty Nanci Pelosi na Tajwanie. Za uncję, po tym gdy notowania metalu szlachetnego opadły w lipcu o 2,3%, czwarty miesiąc z rzędu.

Cena za uncję złota utrzymuje się powyżej 1765 USD. Metale szlachetne zyskują na słabości dolara

Zdaniem ekspertów Bank of America rosnąca inflacja, wciąż obecne ryzyko pandemii i konflikty geopolityczne sprzyjają inwestycjom w złoto. Oczekuje się, że średnia cena metalu szlachetnego w ciągu roku wyniesie $1925 za uncję. Zdaniem Łukasza Zembika, analityka w DM TMS Brokers, złoto wspiera słabość dolara oraz napływy kapitału do opartych na kruszcu funduszy ETF. Jednak według niego planowany przez Fed cykl zaostrzania polityki może hamować wzrost cen złota. Efektem może być ograniczenie zwyżek cen, a nawet tendencja do poruszania się ich w przedziale wahań.

cena złota prognozy

Cena złota spot w czwartek rano spada o 0,22% do 1787,40 dol. Za uncję, po tym gdy sesję wcześniej tymczasowo wystrzeliła do okolic 1810 dol. Łącznie od początku tego dow jones industrial average konsoliduje w strukturze gospodarstwa roku złoto potaniało o 2,3%, a od szczytów z marca na 2070 dol. Przyczyną czwartkowej przeceny metalu szlachetnego jest pewien zwrot w globalnym sentymencie…

“To banki centralne zawiniły”. Pierwszy taki komentarz o inflacji

Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. „We wczesnych stadiach hossy wzrosty na złocie są dużo bardziej dynamiczne, podczas gdy srebro zawsze pozostaje w tyle, ale gdy notowanie się poruszy, wzrosty są spektakularne. Widzieliśmy to w 2010 roku, kiedy w ciągu dziewięciu miesięcy notowanie srebra wzrosło z 17 do prawie 50 USD za uncję – wyjaśnił.

cena złota prognozy

Obecnie notowania srebra poruszają się w okolicach… Wczorajsza sesja na światowych rynkach finansowych była podporządkowana wyczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej w kwestii poziomu stóp procentowych w USA. I rzeczywiście, po decyzji Fed zmienność na rynkach amerykańskiego dolara oraz złota istotnie wzrosła – nawet mimo faktu, że decyzja ta absolutnie nie zaskoczyła.

Jak kształtowały się ceny złota od ostatniego kryzysu finansowego?

Albowiem pomimo nasilających się oczekiwań na zakończenie skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych od połowy września ceny złota idą delikatnie w górę. W dobry dla złota, bo recesyjny lub stagflacyjny, rozwój wypadków wierzą analitycy MUFG. W ostatnich tygodniach cena złota ugięła się pod presją wzmacniającego się dolara i wzrostu rentowności obligacji. To z kolei było sprowokowane przez najwyższy od 1981 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA (8,6 proc.).

Jednak dokonujący się jastrzębi zwrot w polityce banków centralnych wobec presji inflacyjnej oznacza, że władze monetarne na świecie będą zapewne jeszcze bardziej zmotywowane do walki ze wzrostem cen. Efektem może być jeszcze większa łączna skala podwyżek stóp, a to byłaby fatalna wiadomość dla inwestujących w złoto. Im wyższe bowiem realne stopy procentowe, tym wyższy koszt alternatywny lokowania w nieprzynoszący dodatkowego dochodu kruszec. Na majowym posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy o 0,5 pkt proc., co oznaczało największą podwyżkę od ponad 20 lat.

Analizy złota

Jednak w perspektywie długoterminowej nie ma silnej korelacji między inflacją a cenami złota. Widać to na przytoczonym poniżej wykresie dynamiki inflacji w USA i zmiany cen XAU. „Na przekór oczekiwaniom wielu inwestorów złoto pozostawało bardzo odporne podczas ostatnich podwyżek realnych stóp procentowych coinbase opinie w USA. To prognoza wyróżniająca się na tle innych raportów. Jeszcze pod koniec grudnia żaden z banków inwestycyjnych nie oczekiwał wzrostu dolarowych notowań złota powyżej 2000 USD w 2022 roku. Goldman jest więc pierwszy na tym polu i zapewne w ślad za nim pójdą kolejni progności.

Ile złota zostało w Anglii?

Na koniec 1944 roku polskie złoto o wartości 398,4 mln zł wylądowało w skarbcach Banku Anglii (155,2 mln zł), Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (154,8 mln zł), Banku Kanady w Ottawie (67,3 mln zł), Narodowym Banku Rumunii (370 tys. zł), oddziale Banku Polskiego w Londynie (430 tys. zł).

Podaż złota wraca do stabilnych poziomów, po zamieszaniu jakie miało miejsce przed pandemią. Chancery Asset Management ma siedzibę w Singapurze. Obecnie koncentruje się na rozwoju własnych aktywów złota w Brazylii. Pierwszym z nich 5 strategie wyjścia z zabójcy aby sprzedać swój biznes online jest Faina Goldfields Inc. („Faina”) z siedzibą w centralnym brazylijskim stanie Goiás. Drugi projekt obejmuje współpracę z Valterra Resource Corp. w celu ustalenia obecności złota w pasie Poconé-Cuiabá w Mato Grosso w Brazylii.

Bitcoin formuje dno cenowe. „Niesamowity” sygnał kupna na BTC/USD

Cena złota w piątek zanotowała dramatyczny zwrot z miesięcznych maksimów. Żółty metal spadł aż do 1.765 USD, pokonany przez znakomity raport Nonfarm Payrolls z USA. Politycy Fed, przemawiając w weekend, poparli podwyżki stóp procentowych i utrzymali, że kontrola inflacji pozostaje głównym celem najpotężniejszego banku centralnego na świecie. Obecnie rynki pozostają ostrożne w obliczu napięć na linii USA-Chiny i włoskiego dramatu politycznego. Ponadto, inwestorzy ponownie oceniają ryzyko dłuższej walki głównych światowych banków centralnych o okiełznanie inflacji. Zielony dolar może odzyskać trakcję wzrostową wśród niespokojnych…

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *